top of page

Cilde İyi Gelen Yağlar ve Özellikleri

Güncelleme tarihi: 11 May 2023

Cilt bakım serimizin ikinci bölümünde cilde iyi gelen yağlar ve özelliklerinden bahsedeceğiz. “Cildime hangi yağı kullanmalıyım?” sorusunun bir cevabı olarak hazırladığımız bu yazı dizisinin ilk bölümünde sabit yağların komedojenik (cilt üzerindeki porları tıkama ve buna bağlı akne oluşturma potansiyeli ) üzerine bahsetmiş ve yağların 1 ile 5 arasında değişen komedojenik değerleri tablosunu paylaşmıştık (Yazıya buradan ulaşabilirsiniz)

Bu yazıda cilde iyi gelen yağlar ;Kuşburnu, Argan, Jojoba, Tatlı Badem, Üzüm Çekirdeği, Avokado, Sarı Kantaron yağları anlatılmıştır.

Bu yazımızda ise cilt bakım ritüelleriniz için seçtiğimiz Nordik Aromaterapi markalı cilt bakım yağlarımızdan bahsedeceğiz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki cilt bakım yağlarımız (sabit yağlar), %100 saf & doğaldır,

yapılarının bozulmaması için soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen sabit yağların içinde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Başka bir yağ ile seyreltilmemiştir ki bu oldukça önemli bir konudur, bunu başka bir yazımızda ele alacağız. Bugün ise gelin birlikte %100 saf sabit yağlarımızın içeriği ve cilde etkilerine bakalım J


Cilde iyi gelen yağlar 1 - Kuşburnu Yağı

Eski zamanlardan beri, değerli iyileştirici faydaları nedeniyle ödüllendirilen kuşburnu yağı, cildi besleyen vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile doludur. Zengin omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve yüksek gama linoleik asit (GLA) oranıyla cilt ve saç bakımı için oldukça etkili benzersiz bir yağdır.

 1. İçerdiği yüksek A vitamini ile yaşlanmayı önlemeye ve leke karşıtı bakıma yardımcı olur.

 2. Cildi derinlemesine nemlendirmeye yardımcı olur. Kuşburnu yağı, linoleik ve linolenik asit dahil olmak üzere çok sayıda esansiyel yağ asidi içerir. Yağ asitleri, su kaybetmemeleri için hücre duvarlarının sağlam kalmasına yardımcı olur.

 3. Kuru ciltler için iyi bir nemlendirici yağdır; Kuşburnu yağındaki birçok yağ asidi, onu kuru ve kaşıntılı cildi nemlendirmek için mükemmel bir seçenek haline getirir.

 4. Kolayca emilen bir yağ olduğu için içeriğindeki antioksidanlarının cildin katmanlarına derinlemesine nüfuz etmesi oldukça kolaydır.

 5. Kuşburnu yağının doğal peeling etkisi donukluğu azaltmaya ve canlı, parlak bir cilt kazanmanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, kuşburnu yağının A ve C vitaminleri bakımından zengin olmasıdır. A vitamini içeriğindeki retinol ile cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik ederken, C vitamini, cildin kaybettiği parlaklığı geri kazanmasına yardımcı olur.

 6. Cildinizin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur. Kuşburnu yağı, kolajen üretimini destekler ve yapılan çalışmalarda vücuttaki kolajeni parçalayan bir enzim olan MMP-1’in oluşumunu engellediği de gösterilmiştir


Cilde iyi gelen yağlar 2 - Argan Yağı

Cildinizi nemlendiren ve daha canlı-parlak gözükmesine yardımcı olan argan yağı cilt ve saç bakımı için oldukça etkili bir yağdır.

 1. Cildinizi nemlendirir ve daha canlı, parlak görünmesine yardımcı olur. Hem cilt hem de saç bakımı için ideal bir yağdır. İçeriğinde yüksek orandan bulunan E vitamini ile cildin su tutma kapasitesini arttırır ve uzun süre nemli kalmasını sağlar.

 2. İçeriğindeki oleik ve linoleik asitler sayesinde saçlarınızın sağlığına geri kavuşmasına yardımcı olur

 3. Güneş sonrası, cildiniz için mükemmel bir yağdır; argan yağının aktioksidan aktivitesi sayesinde cildi, güneşin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı koruyabileceği düşünülmektedir.

 4. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özelliğe sahiptir.

 5. Ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyebilen anti-sebum etkisiyle daha pürüzsüz, daha sakin bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir.

 6. Anti-fungal ve anti-bakteriyel etkilere sahiptir.

 7. İçeriğindeki yüksek antioksidan ve E vitamini sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlayabilir

 8. Ciltte yaşlanmayla birlikte oluşan çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir

 9. Cilt elastikiyetini arttırarak çatlak görünümünün azalmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.


Cilde iyi gelen yağlar 3 - Jojoba Yağı

Cildi besler, nemlendirir ve cildin bariyer özelliğini güçlendirir. Cildin kendi ürettiği yağa en benzer yağlardan biri olması nedeniyle tüm cilt ve saç uygulamaları için harika bir yağdır.

 1. Nemlendirici özelliği yüksek bir yağdır. Aynı zamanda ciltte koruyucu bariyer etkisi göstererek bakteriyel enfeksiyonlar, akne ve kepek oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

 2. Cildimiz tarafından üretilen yağa oldukça benzer yapıdadır. Bu yüzden cilt tarafından kolayca emilir. Bu nedenle en iyi masaj yağlarından ve taşıyıcı yağlardan biridir. Uçucu yağların cilde uygulanması için kullanılabilecek en iyi seyreltme yağıdır.

 3. İçerdiği yoğun E vitamini sayesinde antioksidan etki gösterir ve gün içinde toksinlere maruz kalan cildinizin oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olur

 4. Cilde uygulandığında birikme ve gözeneklerinizi tıkama olasılığı azdır bu sayede daha az çatlamaya ve daha az şiddetli sivilceye yol açar.

 5. Jojoba yağı, yara iyileşmesini uyarmada umut verici bir bileşendir. Yapılan ön araştırmaların sonuçlarına göre, Jojoba yağı cilt hücrelerini bir çizik veya kesikle ayrıldıktan sonra birbirine bağlanmaya teşvik etmektedir


Cilde iyi gelen yağlar 4 - Tatlı Badem Yağı

İçeriğindeki oleik asit, temel doymamış yağ asitleri, antioksidanlar A ve E vitaminleriyle besin değeri oldukça yüksektir ve tüm cilt tipleri için gerekli bir yağdır. Cildi besler ve yumuşatır, yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği ile tanınır. Hem cilt hem de saç bakımı için idealdir. Aynı zamanda makyaj temizleme, tırnak, el ve ayak bakımı için de kullanabilirsiniz.

 1. Şişliği ve göz altı halkalarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur,

 2. Yumuşatıcı özelliklerinden dolayı cildi iyileştirme ve cilt tonunu eşitleme potansiyeline sahiptir.

 3. Kuru cilt için önerilen bir yağdır

 4. Sivilceli ciltlerin de kullanabileceği bir yağdır; Yağın yağ asidi içeriği ciltteki fazla yağın çözülmesine yardımcı olabilirken, yağdaki retinoidler akne görünümünü azaltabilir ve hücre yenilenmesini iyileştirebilir.

 5. Güneş sonrası cildiniz için mükemmel bir masaj yağıdır; cildi besler, ayrıca çalışmalar badem yağının içeriğindeki E vitamininin, UV’ye maruz kalmanın cilde verdiği zararı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 6. E vitamini içeriği cildin pürüzsüzleşmesine ve yara izlerinin görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Yüzyıllardır süregelen eski Çin ve Ayurveda tıbbında, yara izini azaltmak için badem yağı kullanılmaktadır.

 7. Çatlakların görünümünü azaltır. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre tatlı badem yağı, çatlakları önlemek ve azaltmak için etkili bir tedavi olabilir.

 8. Tatlı badem yağının içinde bulunan A vitaminindeki retinol maddesi cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler ve cilt üzerindeki çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur

 9. Yaşlanma karşıtı etkileriyle tanınan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yağdır.


Cilde iyi gelen yağlar 5 - Üzüm Çekirdeği Yağı

Hafif ve cilt tarafından en kolay emilen yağlardan biridir. İçeriğindeki zengin vitamin, mineral, çoklu doymamış yağ asitleri ve protein oranıyla cildi besler ve tazeler. Cilt ve saç bakımı için oldukça etkili bir yağdır.

 1. Cildinizin daha canlı görünmesine ve tazelik kazanmasına yardımcı olur.

 2. İçeriğinde yüksek oranda bulunan omega asit ve E vitaminleriyle yaşlanma karşıtı bakıma yardımcı olur.

 3. Üzüm çekirdeği yağı, proantosiyanidin adı verilen güçlü bir antioksidan bileşen içerir. Bu antioksidan, cildinizde sürekli olarak kullanıldığında cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur

 4. Cildinizin esnekliğini geri kazanmasına ve yumuşamasına katkı sağlar.


Cilde iyi gelen yağlar 6 - Avokado Yağı

İçeriğindeki Oleik, Linoleik, Palmitik ve Stearik yağ asitleriyle cildin beslenmesine ve nemlenmesine yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Saç, sakal ve cilt bakımında oldukça etkilidir.

 1. Cildi besler ve yumuşak bırakır, uzun süre nemli kalmasını sağlar. Kolajen sentezini uyararak kırışıklıkların düzeltilmesine yardımcı olur.

 2. Kuru, kıvırcık ve hasar görmüş saçlar için önerilir. Saç yağı olarak kullanıldığında saç dökülmesine karşı savaşır ve saç derisinin sağlığını iyileştirerek saç uzamasını uyarır.

 3. Erkekler için sakal yağı olarak kullanılan Avokado Yağı, sakal altındaki cildi nemlendirerek kaşıntı veya pul pul olma olasılığının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sakalın yumuşatılmasına yardımcı olduğu için sakala şekil vermeyi kolaylaştırır.


Cilde iyi gelen yağlar 7 - Sarı Kantaron Yağı

Her evde bulunması gereken bir yağdır. Güçlü onarım ve iyileştirme özelliğine sahiptir. Cildi besler, nemlendirir ve daha canlı görünmesine yardımcı olur.

 1. Cildi onarır ve cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Güçlü onarım özelliğine sahiptir.

 2. İçeriğindeki güçlü flavonoidlerle hasarlı cildi yatıştırmaya ve özellikle küçük yanıklar, yara izleri vb. durumlarda cildi iyileştirmeye yardımcı olur

 3. Ciltteki elastini destekleyici etkiye sahiptir. Bu sayede ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmada yararlıdır.

 4. Anti-inflamatuar etkiye sahip bir yağdır; akne oluşumunu önlemekte kullanılabilir.

Sabit yağlarımızı seçerken yüzyıllar boyunca dünyanın dört bir yanında kadınların cilt bakım ritüellerinin bir parçası olmuş ve çok sevilmiş yağları seçmeye çalıştık. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bitkisel yağların cilt üzerine etkileri yadsınamaz ölçüde, cilt tiplerinden ve hangi yağın hangi cilt tipi için daha uygun olabileceğinden bahsettiğimiz bir sonraki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Umarız şifalı bitkilerin özleri ile bedeninizde doğanın özünü ve gücünü hissetmek için siz de kendi cilt tipinize uygun bir yağı cilt bakım ritüelinize ekler ve cildinizi şımartmaya başlarsınız. Cildiniz size teşekkür edecek :)

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz, blog yazıları ve daha fazlası için mail bültenimize abone olmayı ve bizi Instagram'da takip etmeyi unutmayın :)

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page