top of page

Cilt Tipleri Nelerdir, Cilt Tipime Uygun Hangi Yağı Nasıl Seçmeliyim?

Güncelleme tarihi: 11 May 2023

Cilt bakım serimizin son bölümüne ait olan bu bölümde cilt tipleri nelerdir ve hangi cilde hangi yağ daha uygun, bunları açıklamaya çalıştık. Serinin ilk bölümde cilt bakım için kullanabileceğiniz sabit yağların komedojenik yani akne oluşturma potansiyelleri üzerine konuşmuş (ilgili link), ikinci bölümde ise cilt bakımı için kullanabileceğiniz yağların muhteşem özelliklerinden bahsetmiştik (ilgili link). Eminim şimdiden favoriniz oluşmaya başlamıştır. Bu bölümde ise artık konumuzu daha fazla uzatmadan farklı cilt türlerinden bahsettikten sonra ve siz kendi cildinizi tanıdıktan sonra hangi cilt tipine hangi yağın daha iyi olabileceğinden bahsedeceğiz.

“Önemli: Bu yazıdaki bilgiler genel literatür bilgileri göz önüne alınarak yazılmıştır. Cilt problemleriniz varsa lütfen doktorunuza danışınız.”

Komedojenik ölçekte hangi bileşenleri kullanacağınızı şüphesiz belirlemenin anahtarlarından biri cilt tipinizi bilmektir. Normal, kuru, yağlı, ve karma cilt olmak üzere dört ana cilt tipi vardır.

Normal Cilt Tipleri

Normal cilt kuru veya yağlı olmayan, genellikle küçük gözeneklere sahip, ekstra parlak veya pul pul dökülme olmayan cilt tipidir. Çatlama eğilimi yoktur. Genellikle birkaç kırışıklık veya çizgi vardır.

Normal ciltte en önemli husus, cildinizi hafif nemlendirmeniz ve cildin dengesini korumaktır. Oleik ve lineoik yağ asitlerinde dengelenmiş yağlar cildiniz için ideal olacaktır.

Normal ciltler için en iyi yağlar

Üzüm çekirdeği yağı,

Kenevir tohumu yağı,

Nar çekirdeği yağı,

Aspir yağı,

Ayçiçek yağı,

Shea yağı

Kuru Cilt Tipleri

Kuru cilt, insanların ciltlerinde gerginlik hissetmesine neden olur ve cilt genellikle pulludur veya pul pul lekelere sahiptir. Kuru cilde sahip kişilerin gözenekleri oldukça küçüktür. Ciltte üretilen sebum miktarının azlığına bağlı oluşan cilt kuruluğunun oluşmasının kalıtımsal nedenler gibi birçok farklı nedeni olabilir.

Kuru cildiniz varsa, cilt bakımı rutininizde düzenli olarak nemlendirmeniz çok önemlidir. Ayrıca sert temizleyicilerden kaçınmanız, sıcak duşta zamanınızı ve sıklığınızı sınırlamanız, iyi bir nemlendirici kullanmanız ve cilt için bir nem mıknatısı olduğu için hyalüronik asit gibi nemlendiriciler içeren ürünler kullanmayı düşünmeniz gerekir.

Kuru cilde sahip olanlar, iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu için oleik asit bakımından yüksek yağlar kullanmalıdır.

Kuru ciltler için en iyi yağlar

Zeytinyağı,

Avokado yağı,

*Cildiniz aşırı derecede kuruysa, shea, mango, ve kakao gibi daha kalın yapılı yağları da tercih edebilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipleri

Yağlı cilt genellikle şiddetli akne vakaları ile eşleştirilir. Yağlı cilt genetiğe bağlı veya hormonal değişimlerden kaynaklanabilir. Yağlı cilde sahip kişiler genellikle hormonlar tarafından tetiklenen aşırı miktarda sebum üretirler.

Cilt çoğu zaman parlak görünebilir. Olumlu tarafı, yağlı cildiniz varsa, yaşlanma belirtileri söz konusu olduğunda oldukça şanslı olursunuz; Daha az kırışıklığınız olacak ve cildiniz daha yavaş yaşlanacak!

Çelişkili görünse de, yağlı cildiniz varsa yine de nemlendirici kullanmanız gerekecektir. Aksi takdirde cildiniz fazladan sebum üretmeye başlayabilir ve bu da sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Yüksek düzeyde linoleik asit içeren yağlar, yağlı ciltler için en uygun olanıdır.

Yağlı ciltler için en iyi yağlar

Kenevir tohumu yağı,

Aspir yağı,

Çuha çiçeği yağı,

Üzüm çekirdeği yağı,

Karma Cilt Tipleri

Karma cilt, cildinizin bir kısmında kuru ve pul pul, diğerinde yağlı görünebilir. Bu cilt tipinin iki farklı ihtiyacı vardır ve muhtemelen en yaygın cilt tipidir.

Karma cilt tipine sahipseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayan tek bir nemlendirici bulmak zor olacaktır. Muhtemelen biri yağlı bölgeleriniz ve diğeri cildinizin

kuru, pul pul bölgeleri için olmak üzere iki tür kullanmanız gerekecektir.

Karma cilt tiplerine sahip olanlar için, hem kuru cilde hem de yağlı cilde hitap eden özelliklere sahip yağların kullanılması anahtardır.

Karma ciltler için en iyi yağlar

Kayısı çekirdeği yağı

Hodan tohumu yağı

Çuha çiçeği yağ,

Umarız şifalı bitkilerin özleri ile bedeninizde doğanın özünü ve gücünü hissetmek için siz de kendi cilt tipinize uygun bir yağı cilt bakım ritüelinize ekler ve cildinizi şımartmaya başlarsınız. Cildiniz size teşekkür edecek :)

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz, blog yazıları ve daha fazlası için mail bültenimize abone olmayı ve bizi Instagram'da takip etmeyi unutmayın :)

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page