top of page

Mutluluk ve Uçucu Yağlar I Belki de ihtiyacınız olan tek şey

Güncelleme tarihi: 11 May 2023

Belki de mutlu olmak için ihtiyacınız olan tek şey uçucu yağlardır. Bu yazımızda mutluluk kavramını biraz farklı bir açıdan ele almaya karar verdik; uçucu yağlar ve mutlu olmak konusundaki rolü.

Literatürü taradığınızda göreceksiniz ki dünyanın çok fazla yerinde senelerdir bilim insanları tarafından uçucu yağları kullanmanın ruh halinizi iyileştirebileceğini kanıtlayan çalışmalar yapılmakta. Biz de blog sayfamızda bu çalışmaları olabildiğince derleyip sizlere ulaştırmaya çalışacağız. Blog sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bu yazımızda uçucu yağları günlük hayatımızda kullanmamızın önemine farklı bir noktadan bakmanızı isteyeceğiz.

Mutluluk ,Uçucu Yağlar ve Önemi

Dünyanın her yerinden insanlar bulundukları ortamın havasını değiştirmek, kendi ruh hallerini yükseltmek veya güne daha enerjik başlamak için günlük hayatlarında uçucu yağlara yer veriyorlar. Uçucu yağları günlük hayatında kullanan bu insanları bir günlüğüne gözlemleme fırsatınız olsa göreceksiniz ki insanların tavırlarının ve davranışlarının, bulundukları ortama hoş bir aroma verildiğinde değiştiğini inkar etmek mümkün değil. Peki ya siz neden bunu kendiniz deneyimlemeyesiniz?

Aromaterapinin, uçucu yağların tıpta oynadığı rol hakkında ne düşündüğünüzden bağımsız olarak, güzel bir kokuyla sarmalandıklarında insanların daha iyi hissettikleri ve daha olumlu tepkiler verdikleri gerçeğini inkar edeceğinizi sanmıyorum. Uçucu yağların kanseri tedavi ettiğine biz de inanmıyoruz, ancak bildiğimiz şey, yediğimiz birçok gıda, kullandığımız temizlik ve güzellik ürünleri de dahil olmak üzere, uçucu yağların zaten günlük yaşamımızda olduğudur. Nane yağının aslında dün o salatanızda kullandığınız naneden gelmediğini mi sanıyordunuz? Peki ya güzel kokulu bir portakal kabuğu yağının kokusunun sabah yediğiniz portakalın kabuğundan farkı var mı sizce?

Elbette bildiğiniz gibi, uçucu yağlar bitkilerden, köklerden, ağaç kabuklarından ve çiçeklerden elde edilen doğal, organik bileşiklerdir. Normalde, bir laboratuvarda veya fabrikada yapay olarak üretilen hiçbir şey içermezler, içermemelidirler.

Uçucu Yağ Kullanımı

Literatürü taradığınızda uçucu yağların kullanımından önce ve sonra insan beynindeki değişim ve iyileşme ile ilgili çok sayıda çalışma mevcut; tüm bu çalışmalardan çıkan temel sonuç ise hep aynı; diş kliniğindeki korkmuş hastalardan ofis ortamındaki işçilere kadar, uçucu yağlar insanları daha mutlu yapar. İşte mutluluk ve kısa tarifi...

Tüm bunlardan sonra bir daha misafir ağırladığınızda neden buhurdanlığınıza birkaç damla portakal uçucu yağı damlatarak onları mutlu edip etmediğine bakmıyorsunuz? Veya stresli bir iş gününden sonra eve gelip buhurdanlığınıza birkaç damla lavanta uçucu yağını damlattığınızda sizi nasıl rahatlattığını gözlemlemiyorsunuz? Peki ya iş veya okulda sıkı bir son teslim tarihiniz olduğunda, buhurdanlığınıza birkaç damla biberiye uçucu yağını veya tam da o günler için hazırladığımız motivasyonunuzu ve konsantrasyonunuzu arttırmayı hedefleyen work day uçucu yağ karışımımızı damlattığınızda nasıl daha üretken ve odaklanmış olduğunuzu görmüyorsunuz?

Uçucu yağları günlük hayatınızda kullanmaya başladığınızda muhtemelen siz de her şeyin daha iyi, daha az stresli ve daha parlak ve rahat göründüğünü fark edeceksiniz. Sizce de bunu hak etmediniz mi?

Son Yazılar

Hepsini Gör

Uçucu yağlar nasıl kullanılır? /Güvenlik

Uçucu yağlar nasıl kullanılır? diye soruyorsanız, bu yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz. Uçucu yağlar nasıl kullanılır sorusunu sorduğumuzda unutmamamız gereken şey şudur ki uçucu yağlar, genellikle t

Uçucu Yağ Seyreltme Oranları

Güvenli Kullanımı için Uyulması Gereken Uçucu Yağ Seyreltme Oranları Aromaterapi günlük hayatınızı kolaylaştırmak, sizi doğayla buluşturup kendinize mutlu ve huzurlu hissedeceğiniz ritüeller yaratmak

Comments


bottom of page