top of page

Uçucu yağlar nasıl kullanılır? /Güvenlik

Güncelleme tarihi: 11 May 2023

Uçucu yağlar nasıl kullanılır? diye soruyorsanız, bu yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz.

Uçucu yağlar nasıl kullanılır sorusunu sorduğumuzda unutmamamız gereken şey şudur ki uçucu yağlar, genellikle tek bir şişe oluşturmak için yüzlerce hatta bazen tonlarca bitki gerektiren son derece yoğun maddelerdir. Burada gerçekten büyük rakamlardan söz ediyoruz. Mesela 1 kg gül yağını elde etmek için 4 TON gül yaprağının distile edilmesi gerektiğini hayal edin! Bu yüksek konsantrasyonları nedeniyle, uçucu yağlar özenle ve kullanım talimatlarına dikkat ederek kullanılmalıdır.

Her bir uçucu yağın kendine özgü dikkat edilmesi gereken kuralları vardır (portakal, mandalina, greyfurt gibi narenciye uçucu yağlarını cildinize sürüp güneşe çıkmamalısınız vb.) ancak bu yazıda tüm uçucu yağlar için geçerli olan genel güvenlik kurallarını ele alacağız. Bu yazıyla birlikte bu güvenlik yazısını da inceleyebilirsiniz.

Her bir yağın kullanımından önce yine buradan her bir yağ ile ilgili blog yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Biz Nordik Aromaterapi olarak, tüm uçucu yağlarımızı güvenli ve etkili bir şekilde kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak istiyoruz ve sizin için bu yazıyı hazırladık. Ancak lütfen herhangi bir uçucu yağı kullanmadan önce uygun araştırmayı yapın.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır? UYARILAR

  1. Uçucu yağlar çok güçlü maddeler oldukları için cilt üzerine direkt uygulanmamalıdır. Uygun bir sabit yağ (tatlı badem, jojoba vs) ile seyreltilerek uygulanmalıdır.

  2. Genel olarak uçucu yağlar seyreltilirken tahrişi önlemek için cilde maksimum yaklaşık % 1 veya % 2 oranında sabit yağda seyreltilerek uygulanmalıdır. Bu oran çocuklar ve yaşlı ve hasta yetişkinler için çok daha azdır. Seyreltme konusunda kafanız karışıyorsa başlangıç olarak sizin için hazırladığımız seyreltme tablosunu kontrol edebilirsiniz.

  3. Herkesin herhangi bir uçucu yağa alerjisi olabilir, bu nedenle uygun şekilde seyrelttiğiniz uçucu yağı cildinizin küçük bir bölümünde test etmenizi ve 24 saat boyunca kızarıklık ve tahriş olup olmadığını izlemenizi tavsiye ederiz.

  4. Herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce kullandığınız ilaçlarla etkileşimleri kontrol edin, gerekirse doktorunuza danışın.

  5. Hamile veya emziren kadınlar, uçucu yağları kullanırken mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

  6. Uçucu yağlar veya karışımlar için plastik kaplar kullanmamalı bunun yerine koyu renkli cam şişeler ve çelik bilyeler seçmelisiniz.

  7. Uçucu yağları iyi kapatılmış bir kapta serin ve karanlık bir yerde saklayın. UV ışığına, sıcağa veya oksijene maruz kalmak bozulma sürecini hızlandırabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Uçucu Yağ Seyreltme Oranları

Güvenli Kullanımı için Uyulması Gereken Uçucu Yağ Seyreltme Oranları Aromaterapi günlük hayatınızı kolaylaştırmak, sizi doğayla buluşturup kendinize mutlu ve huzurlu hissedeceğiniz ritüeller yaratmak

留言


bottom of page